Hyundai HYM3300E Electric 1200W / 230V 33cm Rotary Rear Roller Lawnmower
View delivery optionsView product description
The Hyundai HYM3300E has a lightweight plastic chassis and is a very versatile 1200W corded electric roller lawnmower from Hyundai. Fitted with a 10 metre long reach power cable with 13amp 3 pin UK plug the HYM3300E is the ideal electric lawnmower from smaller gardens.
The HYM3300E electric mower is powered by a 1200w With a cutting width of 330mm, The HYM3300E is well suited to lawns up to approx. 144sq metres, 12m x 12m. Featuring a quick-release 30L grass catcher with a hard lid, meaning you spend less time emptying the cuttings and more time mowing the mower also boasts a mulching plug which cuts trimming finely enough to return them to the lawn as an eco-friendly feed, rather than having to pile them up in a corner of the garden!
With three cutting heights, ranging from 20mm for a smooth lawn to 60mm for cutting longer grass, the HYM3300E puts you in control over the finish of your cut. The height is adjusted by moving the individual spring-loaded axles to one of three positions.
Hyundai HYM3300E Electric 1200W / 230V 33cm Rotary Rear Roller Lawnmower Features
  • Powerful, heavy duty 1200W Hyundai motor
  • 330mm cutting width ideal for cutting small to medium sized lawns, up to approx. 12m x 12m.
  • Rear roller for a striped lawn.
  • Eco-friendly mulching plug to optionally return extra fine cuttings to the lawn for feed
  • Ultra-lightweight and durable rust free plastic chassis weighing just 9kg with cutting height adjustment from 20mm to 60mm.
  • Easy to remove 30L grass catcher bag minimises the time you spend emptying the cuttings
  • Quick and easy to assemble, with foldable handles for easy transportation and storage.
  • Soft grip handlebar and four large treaded wheels
  • Long reach 10 metre power cable with 13amp 3 pin UK plug reduces the need of an extension cable.
  • Covered by Hyundai UK 3 year warranty.
  • Full UK service & parts operation to maintain your Lawn Mower for years to come
In The Box
  • Hyundai HYM3300E Electric Lawnmower
  • 30L Hard Top Grass Collector
  • Muching Plug
  • Cable Clips
  • Cable Support Hook
  • User Manual
Covered by Hyundai 3 year warranty
Specifications
  • Battery Voltage : 230v 50Hz
  • Cutting Width (mm) : 330.00
  • Cutting Heights (mm) : 20 - 60mm (3 Positions)
  • Number of Height Settings : 3.00
  • Grass Catcher Volume (L) : 30L
  • Wheel Diameters Front / Back (mm) : F - 140, R -160
  • Net Weight (kg) : 9.0Kg
  • Safety Features : Operator Presence Control
  • Power Source : Mains 230v
  • No Load Speed : 3500/min
  • Electric Cable : 10M
  • Motor Rated Power : 1200W
1 Customer Review on Hyundai HYM3300E Electric 1200W / 230V 33cm Rotary Rear Roller Lawnmower