Hyundai HYM430SP Self Propelled 17" 139cc Petrol Lawn Mower Lightweight Lawnmower
View delivery optionsView product description
This Hyundai HYM430SP has a 2.6kW or 3 HP Hyundai OHV 4-stroke 139cc engine, providing easy starting with low fuel consumption. Rear wheel drive, 430mm cutting width ideal for small to medium sized lawns. Single lever central height adjuster - six cutting heights 25mm to 75mm. Rear Discharge and Collect options. Easy to remove, spacious 45 litre grass collector minimises time spent emptying cuttings. Foldable handles for compact storage. Full UK spares backup to maintain your machine for years to come.
Powerful Hyundai Engine
Quick And Easy Assembly
With tool-free assembly, you can be up and running in minutes.
Small To Medium Sized Lawns
The cutting width of 430mm or 17", it is ideal for small to medium size lawns and gardens.
6 Cutting Heights
The cutting height can easily be adjusted to six different heights between 25mm to 75mm by using the single height adjusting lever.
Easy Starting
45L Grass Collector
Ultimate Safety
Compact Design For Storage
High Quality
Fitted with a hard wearing powder coated steel deck for long life.
In The Box
  • HYM430SP Petrol Lawnmower
  • 45L Hard top Polyester Grass Bag
  • Oil
  • User Manual
Warranty
Covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.
Specifications
  • Gross Weight (kg) : 31.75
  • Model : HYM430SP
  • Engine Model : IC140V
  • Engine Type : OHV Single Cylinder
  • Power Method : Petrol
  • Engine Size : 139cc
  • Fuel Capacity (L) : 1.00
  • Rated Power (kW/kVA) : 2.6kW
  • Engine Speed : 2800rpm
  • Engine Oil Capacity : 600ml
  • Engine Oil : 15w40
  • CE Compliant : Yes
  • Drive : Self Propelled
  • Starting System : Recoil
  • Height Adjustments : Central Adjustment - 6 Positions
  • Cutting Height : 25mm to 75mm
  • Cutting Width : 430mm
  • Catcher Volume (L) : 45L
  • Deck Material : Steel
  • Gross Weight : 32kg
  • Dry Weight : 27kg
  • Fully Assembled Dimensions H x W x L : 1050 x 470 x 1300
  • Starting System : Recoil
  • Fuel : Unleaded Petrol
  • Wheel Size (diameter) : Front 150mm, Rear 180mm
  • Safety Features : Operator Presence Control
  • Cutting Options : Rear Discharge and Collect
  • Recommended For Lawns Up To : Small Lawns - Under 2000sq. ft
  • Grass Catcher : 45L
  • Net Weight : 28 Kgs
EAN-13 : 0600231973991
1 Customer Review on Hyundai HYM430SP Self Propelled 17" 139cc Petrol Lawn Mower Lightweight Lawnmower