Hyundai HYM430SPR Self Propelled 17" 139cc Petrol Roller Lawn Mower
View delivery optionsView product description
The Hyundai HYM430SPR has a 2.6kW or 3.7 HP Hyundai OHV 4-stroke 139cc engine, providing easy starting with low fuel consumption. Full width split ribbed rear roller for a traditional British striped lawn. Rear wheel drive, 430mm or 17" cutting width ideal for small to medium sized lawns. Single lever central height adjuster - six cutting heights 25mm to 75mm. Rear Discharge & Collect. Easy to remove, spacious 45 litre grass collector minimises time spent emptying cuttings. Foldable handles for compact storage. Includes 600ml Engine Oil.
Full UK spares backup to maintain your machine for years to come.
Creates A Striped Lawn
For Small To Large Sized Lawns
Suited for small to medium sized lawns up to approx. 20m x 20m the HYM430SPR has a cutting width of 420mm and features a split rear roller for easy turning and giving your lawn a striped finish.
Powerful Hyundai Engine
Quick And Easy Assembly
Small To Medium Sized Lawns
The cutting width of 420mm or 17", it is ideal for small to medium size lawns and gardens.
6 Cutting Heights
The cutting height can easily be adjusted to six different heights between 25mm to 75mm by using the single height adjusting lever.
Easy Starting
45L Grass Collector
Rear Roller
Ultimate Safety
Compact Design For Storage
High Quality
Fitted with a hard wearing powder coated steel deck for long life.
In The Box
  • HYM430SPR Petrol Roller Lawnmower
  • 45L Hard top Polyester Grass Bag
  • Tool Kit
  • User Manual & Quick Start Guide
Warranty
Covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.
Specifications
  • Gross Weight (kg) : 33.00
  • Model : HYM430SPR
  • Engine Model : IC140V
  • Engine Type : 4 Stroke OHV Single Cylinder
  • Power Method : Petrol
  • Engine Size : 139cc
  • Fuel Capacity (L) : 1.00
  • Rated Power (kW/kVA) : 2.6kW
  • Engine Speed : 2800rpm
  • Engine Oil Capacity : 600ml
  • Engine Oil : 15w40
  • CE Compliant : Yes
  • Drive : Self Propelled
  • Starting System : Recoil
  • Height Adjustments : Central Adjustment - 6 Positions
  • Cutting Height : 25mm to 75mm
  • Cutting Width : 420mm
  • Catcher Volume (L) : 45L
  • Deck Material : Steel
  • Gross Weight : 37.00
  • Dry Weight : 32.00
  • Fully Assembled Dimensions H x W x L : 1030 x 480 x 1300
  • Starting System : Recoil
  • Fuel : Unleaded Petrol
  • Wheel Size (diameter) : Front 178mm, Rear Roller
  • Safety Features : Operator Presence Control
  • Cutting Options : Rear Discharge, Lawn Striping, Cut and Collect
  • Recommended For Lawns Up To : Small To Medium Sized Lawns up to 2000 sq. ft.
  • Grass Catcher : 45L
  • Net Weight : 33 Kgs
EAN-13 : 5056275756062
Hyundai HYM430SPR Self Propelled 17" 139cc Petrol Roller Lawn Mower Video