Hyundai HYM530SPE Self-Propelled Petrol Lawn Mower, (rear wheel drive), 21”/530mm Cut Width, Electric (push button) Start With Pull-Cord Back -Up
View delivery optionsView product description
The Hyundai HYM530SPE has a 3.6kW Hyundai OHV 4-stroke, 224cc, Euro 5 engine with low noise and excellent fuel consumption. Electronic ignition (with pull-cord recoil backup) for easy starting. Rear wheel drive with a 53cm cutting width, ideal for larger lawns up to 400 m2. Single point cutting height adjustment - 8 cutting heights 25mm to 75mm. Rear discharge, mulching, side discharge and rear collect. Easy to remove 70L grass catcher. Foldable easy-grip handles for compact storage/transit. Easy Maintenance and Full UK spares backup.
Powerful Hyundai Engine
Medium To Large Sized Lawns
This Hyundai HYM530SPE self-propelled petrol lawnmower is perfect for cutting medium to large lawns with its 21”/53cm cut width.
Self Propelled
Easy Starting
Effortless Work
8 Cutting Heights
The mower has 8 different cutting height settings, (adjusted from a single point) from 25mm for super smooth to a 75mm option if you’re trimming rougher ground or doing a first cut. With a choice of grass discharge options (side, rear or collect), it comes with a huge (70 Litre), quick-release grass collector as standard, so you spend more time mowing, less emptying! There’s even a level indicator to tell you when it’s filling up.
User Friendly
Easy maintenance, comfortable and safe to operate.
Ultimate Safety
Hose Connector
Compact Design For Storage
In The Box
  • HYM530SPE Petrol Lawnmower
  • 70L Grass Collector
  • 12v Lithium Ion Battery & Charger
  • Assembly Tools
  • User Manual
  • Includes 600ml Engine Oil
Warranty : Covered by Hyundai 3 year platinum warranty*
Specifications
  • Model : HYM530SPE
  • Engine Model : IC225VE
  • Engine Type : 4-Stroke OHV Single Cylinder
  • Power Method : Petrol
  • Engine Size : 224cc
  • Fuel Capacity (L) : 1.80
  • Rated Power (kW/kVA) : 4.4kW
  • Engine Speed : 2800rpm
  • Engine Oil Capacity : 500ml
  • Engine Oil : 15w40
  • CE Compliant : Y
  • Drive : Self Propelled
  • Starting System : Recoil and electric
  • Height Adjustments : 8.00
  • Cutting Height : 25 - 75mm
  • Cutting Width : 530mm
  • Grass Catcher : Half Plastic/Polyester Bag
  • Catcher Volume (L) : 70L
  • Deck Material : Steel
  • Hose : Connect garden hose to deck for quick and easy cleaning
  • Gross Weight : 45kg
  • Dry Weight : 43kg
  • Fully Assembled Dimensions H x W x L : 1580 x 711 x 1050mm
  • Starting System : Electric with recoil back-up
  • Fuel : Unleaded petrol
  • Drive : Self-Propelled Rear Wheel Drive
  • Wheel Size (diameter) : Front 203mm Rear 304mm
  • Safety Features : OPC - Operator Presence Control
  • Cutting Options : Rear discharge, Side discharge, Rear collect and Mulching
Hyundai HYM530SPE Self-Propelled Petrol Lawn Mower, (rear wheel drive), 21”/530mm Cut Width, Electric (push button) Start With Pull-Cord Back -Up Video